10 faktů o psech

Myslíte si, že víte všechno o vašich psích kamarádech? Zamyslete se a podívejte se na těchto 10 překvapivých faktech o psech:

1. Váš pes je tak chytrý jako 2-leté dítě. Existuje důvod, proč vaše dítě a vaše stěně si spolu tak dobře rozumí – mluví stejnou řečí. Pravděpodobně pochopili zhruba stejný počet slov a gest, až 250 !

2. Psi a kočky usrkávají vodu stejným způsobem. Může to být těžko uvěřitelné, protože jsi jsou takoví špinaví pijáci, ale stejně jako kočky, tak psi ohrnují špičku jazyka a nabírají vodu úplně stejně.

3. Váš pes má smysl pro čas - nemine vás, když jste pryč. Pokud si myslíte, že váš pes ví, kdy je čas na večeři nebo na procházku, máte pravdu! Psi vypozorují naše zvyky a čas a také dokáží vycítit, kolik času uplynulo. Jedna studie ukázala, jak psi reagovali jinak, když byli jejich majitelé pryč různě dlouho.

4. Vousy vašeho psa mu pomáhají "vidět" ve tmě. Dobře, není to pro úplné noční vidění, ale ty vousky dokáží určit jemné změny v proudění vzduchu a poskytují tak informace o velikosti, tvaru a rychlosti věcí nacházejících se v jejich blízkosti. To dává psům pocit bezpečí a zároveň upozorňuje na blížící se nebezpečí nebo kořist a to i v noci.

5. Psi mají potní žlázy v tlapkách. Přesněji řečeno, se nalézají mezi jejich polštářky. Pomáhá jim to na mokrém povrchu nebo horkém či ledovém. Při horkém letním počasí je to také důvod, proč psi spoléhají na hluboké dýchání jako prostředek na ochlazování.

6. V průměru je síla stisku tlamy psa asi 160kg. Testy byly provedeny u NO, amerického pitbulteriéra a rotvajlera. Ve srovnání s lidmi – ti umí vyvinout sílu cca 60kg, bílí žraloci 300kg a krokodýli neuvěřitelných i vyvinout 120 liber, bílí žraloci vynaložit 600 liber, a krokodýli 1250kg! Psi mají také více zubů (42) než lidé (32).

7. Vaše roční štěně je tak fyzicky vyspělé, jako 15-letý mladý člověk. Samozřejmě, různé plemena stárnou trochu jinak. Velcí psi stárnou rychleji, než ti malí. Přesnější srovnání pro svého psa můžete získat pomocí šikovné kalkulačky na věk psa.

8. Čich vašeho psa je 1000 až 10 milion krát lepší než váš. V závislosti na plemeni má váš pes mezi 125 milionů do 300 milionů pachových žláz - ve srovnání s pouze 5 milionů u člověka. A část mozku vašeho psa, který řídí pachové věmy je 40 krát větší než váš - to je pravda, i když psí mozek je mnohem menší, než mozek člověka, vzhledem k velikosti. Lidský mozek je asi 1/40-tina z jejich tělesné hmotnosti, zatímco mozek psa je jen 1/ 125-tina... Pro srovnání – mozek mravence je 1/7-mina jeho tělesné hmotnosti.

9. Psi mohou slyšet 4x dále, než člověk. Štěně se může narodit hluché, ale rychle překoná naše lidské schopnosti. Psi mohou také slyšet zvuky, vyšší frekvenční rozsah 67 až 45000 Hz (cyklů za sekundu). Lidský rozsah je od 64 do 23000 Hz. U psů i u lidí horní hranice doslechu klesá spolu s věkem.

Juliana Weiss-Roessler

Jana Antelová

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 412 e-shop systém banan.cz